fbpx

Praca w księgowości wymaga wielogodzinnego skupienia na najwyższym poziomie, gdyż błędy mogą mieć poważne konsekwencje. Aby utrzymać te skupienie na wodzy i nie rozpraszać się niewygodnym krzesłem, zbyt ciemnym światłem w pokoju, zbyt małą ilością miejsca na biurku i innymi niedogodnościami, należy w bardzo przemyślany sposób wyposażyć swoje stanowisko pracy.

 

 

KRZESŁO

Wszelkie dolegliwości, takie jak opuchnięte lub ciężkie nogi, uczucie ogólnego zmęczenia, bóle w plecach, drętwiejące ręce, bóle karku, bóle głowy i oczu mają swoje podłoże w źle dobranych meblach.

Aby zrozumieć istotę problemu należy przyjrzeć się anatomii człowieka. W procesie ewolucji człowiek zbyt szybko się wyprostował. Natura jednak zrobiła co mogła, aby przystosować nas jak najlepiej do nowej postawy. Przez tysiące lat zmieniała nasze ciało tak, abyśmy mieli jak najmniej kłopotów z chodzeniem.

Kręgosłup przyjął kształt litery S, abyśmy chodząc byli w stanie zachować równowagę, stopy utraciły przeciwstawne ustawienie dużego palca, tak pomocne przy chodzeniu po drzewach, ale przeszkadzające na ziemi przy poruszaniu się w pozycji wyprostowanej. Przez tysiąclecia proces ewolucji działał i dzięki temu w chwili obecnej pozycja wyprostowana nie przysparza nam większych kłopotów, jeśli zachowujemy ruch. Choroby kręgosłupa nie były tak częste jeszcze w pokoleniu naszych dziadków, bo ich praca polegała na ruchu. I nagle, dwa pokolenia temu, ludzkość usiadła i to usiadła na stałe. W pozycji siedzącej spędzamy większość naszego czasu – siedzimy w pracy, siedzimy w drodze do niej, siedzimy w domu. Pojawia się pytanie – skoro tyle problemu przysporzyło zjawisko dwunożności, a było rozciągnięte w czasie na wiele tysięcy lat, jak mamy sobie poradzić z nowymi warunkami, które narzucono nam na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat?

Odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy. Możemy jedynie próbować zrobić wszystko, aby jak najmniej sobie zaszkodzić.

Aby zachować ciało w zdrowiu przede wszystkim należy być aktywnym ruchowo. Rzeczywistosć jednak wygląda tak, że w pracy spędzamy co najmniej 8 godzin dziennie, siedząc byle jak, a potem przesiadamy się na kanapy i fotele w domu, nie mając już siły lub czasu na zadbanie o ćwiczenia.

W takim razie, należy skupić się na tym, aby to nasze siedzenie było jak najbardziej poprawne, zgodne z anatomią człowieka.

Fundamentalne znaczenie ma więc krzesło, na jakim pracujemy i sposób w jaki na nim siedzimy, a zatem wiedza.

Analizując anatomię człowieka, oraz przebiegające w ludzkim ciele procesy i siły na nie działające, eksperci opracowują coraz to lepsze rozwiązania, aby ulżyć naszym ciałom w cierpieniu, jakie przeżywa w wielogodzinnej pozycji siedzącej.

 

1Dzięki połączeniu sił w takich dziedzinach jak inżynieria, ergonomia, projektowanie, amerykańska firma Herman Miller stworzyła krzesło idealne. Embody, bo o nim mowa, to krzesło, które opiera się na innowacyjnych rozwiązaniach. Usunięto z konstrukcji sztywną sklejkę, grube pianki i zastąpiono je specjalnie zaprojektowaną konstrukcją nośną na bazie strun, jeśli chodzi o siedzisko oraz przypominające podpierające palce punkty podparcia w oparciu.

Krzesło Embody zyskało wiec rewelacyjne wyniki jeśli chodzi o warunki termiczne. Dzięki tej lekkiej konstrukcji i przewiewnym membranom na oparciu i siedzisku, ciepło i wilgoć naszego ciała są odprowadzane na zewnątrz. Unikamy więc powstawania groźnych drobnoustrojów, które w piankach i materiałach krzeseł mają idealne warunki do życia.

Konstrukcja krzesła i zastosowane mechanizmy powodują, że krzesło w najlepszy z możliwych sposobów daje wsparcie plecom, przynosząc ulgę kręgosłupowi i odciążając go. Idealnie zaprojektowane siedzisko z możliwością regulacji głębokości sprawia natomiast, że nawet po długiej nieprzerywanej pracy, nogi nie są opuchnięte i nie bolą.

Te wszystkie zalety powodują, że krzesło Embody ułatwia pracę, pozwalając się skupić na tym, czym się zajmujemy, zamiast na wierceniu się na krześle.

więcej

Embody

2Ciekawą propozycją do rozważenia jest również krzesło Sayl Hermana Millera. Jest to krzesło zaskakujące już samym wyglądem, ale jeszcze bardziej zaskakujące wygodą i ergonomią, jaką daje się odczuć od razu po wypróbowaniu.

Oparcie w kształcie żagla, żywe kolory i konstrukcja tak innowacyjna, że nie sposób oderwać od niej wzroku, sprawiają, że krzesło Sayl przestaje być jedynie elementem wyposażenia biura, a staje się jego centralnym punktem, chlubą i ozdobą.

Projektant, Yves Béhar, tworząc projekt krzesła Sayl, czerpał inspirację z konstrukcji mostów podwieszanych, szczególnie zapatrzony w Golden Gate. Konstrukcja taka daje mostom wytrzymałość i elastyczność, dzięki którym są one w stanie przetrwać nawet trzęsienia ziemii. Te właśnie cechy zostały wykorzystane i znalazły zastosowanie w krześle Sayl, które tym samym wyłamało się z ram, dosłownie (brak sztywnego stelaża oparcia) i w przenośni (unikalna konstrukcja).

 

Sayl

    

SAYL to:

  • Inteligentna technologia 3D
  • Czysta linia pasująca do każdego wnętrza
  • Lekkość i elegancja
  • Sztuka i nauka połączone w jednym krześle
  • Dopasowanie i komfort
  • Brak twardych krawędzi

więcej

3Świetne krzesła, dzięki którym 8 godzin w pozycji siedzącej upłynie bez zbędnego cierpienia, znajdziemy również wśród oferty polskich producentów.

Krzesło Xenon Net jest wyposażone w bardzo dobry mechanizm, o dużym zakresie regulacji, przy jednoczesnym krótkim obrocie pokrętła. Szybko i wygodnie można dopasować siłę oporu mechanizmu synchro do swojej wagi i wzrostu. Innowacyjne rozwiązanie regulacji podparcia lędźwiowego gwarantuje optymalne wsparcie dla tego odcinka kręgosłupa. Należy pamiętać, że to właśnie on jest tym najbardziej narażonym na urazy w czasie długotrwałej pozycji siedzącej.

Dobre krzesło można też znaleźć na naszym rodzimym rynku. Na szczególną uwagę zasługuje krzesło Xenon Net, producenta Profim – świetnie rozwijającej się firmy z Turku, istniejącej od 1991 roku.

Jest to bardzo dobre krzesło, oferujące najwyższą jakość wykonania, najlepsze materiały i bardzo dopracowaną stronę techniczną, przekładającą się na ergonomię.

Xenon Net jest krzesłem, które problem z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa dotyka w nieco inny sposób. Poza suwakiem lędźwiowym, regulowanym na wysokość, jest ono bowiem wyposażone w dodatkowy mechanizm, który powoduje wypchnięcie całego oparcia. Takie rozwiązanie zostanie docenione zwłaszcza przez osoby mające już kłopoty z dolnym odcinkiem kręgosłupa. W przeciwieństwie do krzeseł, które mają regulację wypchnięcia samego suwaka lędźwiowego, co przy pewnych urazach może powodować ból, krzesło Xenon Net nie działa punktowo, a na całe plecy i miednicę.  

Dzięki temu mechanizmowi, jak i dzięki łatwej regulacji mechanizmu synchro, a także możliwości ustawienia krzesła w pozycji „do pracy”, krzesło Xenon Net pozwala na spędzenie wielu godzin w pozycji siedzącej, bez uczucia zmęczenia. Siatka na oparciu sprawia, że oparcie w sposób naturalny dopasowuje się do pleców, oraz zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, nie powodując przegrzania.

Xenon Net występuje też z mechanizmem samoważącym – nie wymagającym wiedzy dotyczącej odpowiedniej regulacji krzesła.  

więcej

Xenon Net

Xenon Net

4Kolejnym godnym polecenia krzesłem z polskim rodowodem jest krzesło Eleven.

Producent Bejot wyposażył swój model w niemiecki mechanizm, pozwalający na łatwą i płynną regulację siły oporu oparcia i siedziska. Do wyboru pozostawił również mechanizm samoważący. Anatomicznie wyprofilowane siedzisko, oraz lekka i przepuszczająca powietrze siatka na oparciu sprawiają, że siedzenie na krześle Eleven staje się przyjemne i bez trudu można na nim spędzić długie godziny. Krzesło może posiadać zagłówek. Opcjonalnie wieszak na marynarkę/żakiet. Oparcie wyprofilowane zostało w sposób zapewniający najlepsze wsparcie plecom, dodatkowo jest wyposażone w element wzmacniający odcinek lędźwiowy oparcia, a co za tym idzie jeszcze lepiej odciążający kręgosłup. Wysokość oparcia również jest regulowana, co pozwala na dopasowanie krzesła do gabarytów użytkownika.

Regulacja podłokietników umożliwia pracę zarówno w pozycji mocno przysuniętej do biurka, kiedy to podłokietniki chowają się pod blat, lub z podłokietnikami wyciągniętymi wyżej, dającymi wsparcie łokciom, a dzięki miękkiej nakładce nie powodującymi niezdrowego ucisku.

Krzesło występuje również w opcji białego stelaża i siatki.

więcej

Eleven

 

UCHWYT DO MONITORA

Stanowisko pracy dla zawodów wymagających skupienia powinno eliminować wszelkie bodźce, które mogą zakłócić nam pracę.

Osoby wykonujące pracę związaną z komputerem lub dokumentami, często siedzą nachylone mocno nad biurkiem, co prowadzi do przykrych konsekwencji, takich jak bóle pleców, głowy i ogólne pogorszenie samopoczucia. Ten zły nawyk ma szczególnie znaczenie w przypadku pracy z laptopem.  W takim wypadku zaleca się użycie stacji dokującej i dodatkowego monitora.

Zastosowanie uchwytu na monitor pozwala uniknąć wadliwej postawy w czasie pracy i dopasować położenie monitora do potrzeb użytkownika. Bezwysiłkowa regulacja, ekstremalna stabilność oraz elegancki wygląd i modny design ramion na monitory, pozwalają na wykorzystanie wszelkich zalet płaskich monitorów. Łatwość dostosowania ustawienia monitora, poza korzyściami zdrowotnymi, pozwala na znaczną oszczędność przestrzeni oraz na łatwe wygospodarowanie dodatkowego miejsca na biurku w przypadku konieczności pracy nie związanej z użytkowaniem komputera, np. rozłożenie dokumentów, czy faktur.  

Uchwyty na monitory pozwalają na porzucenie niewłaściwych nawyków, jak dopasowanie się człowieka do stanowiska pracy, i przywrócenie właściwych priorytetów, czyli dostosowania stanowiska pracy do użytkownika, a nie odwrotnie.

więcej

Uchwyty do Monitorów


Nawet będąc wyposażonym w dobre, ergonomiczne krzesło, wysięgnik umożliwiający dostosowanie położenia monitora do swoich potrzeb, nie zmienimy faktu, że pozycja siedząca jest jedną z pozycji najbardziej obciążających układ kostno-mięśniowy, zwłaszcza kręgosłup. Dlatego nawet siedząc na najlepszym krześle, przestrzegając zasad zdrowego siedzenia, raz na godzinę dobrze jednak jest wstać i przez parę minut pochodzić. Doświadczenie jednak mówi, że najczęściej, w natłoku pracy nie myślimy o tym, lub nie mamy czasu aby odrywać się od pracy. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem są biurka z regulacją wysokości pozwalającą na podniesienie blatu roboczego do wysokości umożliwiającej pracę w pozycji stojącej. Nie bez powodu niektórzy ludzie mówią, że lepiej im się myśli na stojąco, lub spacerując po pokoju. Taka zmiana pozycji wpływa na inny rozkład obciążeń w naszym ciele, zapewniając ulgę kręgosłupowi, czy nogom. Z punktu widzenia ergonomii jest to bardzo korzystne i w wymierny sposób może wpłynąć na naszą efektywność, jasność myślenia i przede wszystkim na zdrowie.

 

Praca w pozycji stojącej

 

OŚWIETLENIE

Wyposażając biuro, poza oczywistym wyposażeniem w dobry sprzęt komputerowy, wygodne i ułatwiające pracę meble, nie można zapomnieć też o dobrym oświetleniu.

Dobrej jakości światło to takie, które w jak największym stopniu przypomina naturalne światło dzienne, tj ma odpowiednią temperaturę barwową i w sposób najwierniejszy oddaje barwy.

Ważne jest aby na określonej przestrzeni lampy dawały określoną ilość światła. Niedoświetlenie męczy wzrok a w długofalowym działaniu wpływa na jego znaczne pogorszenie.

Istotna też jest sposób świecenia danego źródła światła. Bardzo niekorzystnym światłem jest światło drgające, czyli np. pochodzące ze świetlówek. Oko może nie wychwytywać migotania, ale mózg je wychwytuje i po dłuższym czasie w takich warunkach zaczynamy odczuwać zmęczenie, ból i łzawienie oczu, bóle głowy a nawet mdłości.

Żródłem światła, które spełnia te warunki i jednocześnie, dzięki aspektom ekonomicznym, staje się coraz bardziej popularne jest oświetlenie LEDowe. Najbardziej zbliżone do światła dziennego, jest jednocześnie światłem ciągłym, a więc nie wpływającym negatywnie na nasz ośrodek wzroku. Nieco droższe w zakupie od tradycyjnych jarzeniówek, za sprawą wysokiej energooszczędności szybko zwraca swój początkowy koszt i nie wspominając, że dobre samopoczucie i zdrowie ceny nie mają.

więcej

Oświetlenie LED

 

 

MEBLE DO PRZECHOWYWANIA

Aby bezpiecznie przechowywać wszelkie dokumenty powinien zostać zaplanowany w biurze system ich przechowywania.

Oferta szaf biurowych jest szeroka, i obejmuje meble z płyty meblowej o dekorze drewna, jak również meble metalowe.

Drzwi skrzydłowe, przesuwne czy żaluzjowe, regały otwarte, nadstawki, szafy na dokumenty zwykłe, lub niejawne – nie ma wątpliwości, że każdy znajdzie dla siebie najlepsze rozwiązanie.

więcej

Kontenery

więcej

Meble Metalowe

 

 
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w menu przeglądarki internetowej. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies, oznacza że będą one zapisane w pamięci urządzenia końcowego.